وبلاگicon
چگونه حواس ما در نماز، تنها متوجه نماز باشد ؟ - نماز

چگونه حواس ما در نماز، تنها متوجه نماز باشد ؟

1- در هنگام نماز خواندن، سعی کنیم که در یک اطاق خلوت نماز بخوانیم تا بدور از سر و صدا باشیم.
2- در کنار تلویزیون روشن که برنامه ای ،« فیلم، فوتبال و غیره » ، پخش می کند .....


نماز نخوانیم تا حواس ما متوجه نماز باشد. چون وقتی گوینده تلویزیون از بازی حرف می زند ناخود آگاه حواس ما پرت می شود و نیم نگاهی به برنامه می کنیم.

3- سعی کنیم نماز خود را در فاصله ای که تلویزیون میان برنامه دارد« در وسط فیلم یا فوتبال» نخوانیم، زیرا همیشه حواس ما متوجه این است که نکند زود برنامه را شروع کنند و ما نتوانیم قسمتی از آن را ببینیم. و همین سبب می شود که نماز را با عجله و حواس پرتی بخوانیم.

4- در جایی که بچه ها نشسته اند و دارند بازی می کنند نماز نخوانیم و از آنها نخواهیم که آرام باشند تا ما نماز خود را بخوانیم، زیرا آنها بچه هستند و نمی دانند که نماز یعنی چه و بیشتر در فکر بازی کردن خود هستند، ما به جای خلوت تر برویم و نماز خود را بخوانیم.

5-  در زمانی که سفره شام یا نهار را آماده کرده اند، در کنار آن نماز نخوانیم زیرا بیشتر حواس ما متوجه سفره غذا است تا خداوند متعال، یا شاید یکی از دوستان یا مهمان ها بخواهند با ما درباره خوردن غذا یا هر چیزی دیگری شوخی کنند و ما نیز دچار حواس پرتی و غیره ... شویم. در جا و اطاق خلوت نماز خود را بخوانیم.

6- زمانی که نیاز به دستشویی داریم ، اگر وقت برای نماز خواندن وجود دارد – ابتدا به ستشویی برویم و دوباره وضو بگیریم تا به بدن خود فشار نیاوریم و راحت و آسوده و با حواس جمعی تمام نماز خود را بخوانیم.

7- زمانی که گرسنگی  یا تشنگی ما شدید است ، اگر وقت نماز باقی است و ما فرصت داریم ابتدا غذا یا آب را بخوریم بعد نماز بخوانیم تا حواس ما در اثر گرسنگی یا تشنگی پرت نشود و ما متوجه نماز باشیم.

8- در جایی که دوستان ما نشسته اند و درباره چیزی حرف می زنند که ارتباط به ما دارد یا ندارد، نماز نخوانیم بلکه به یک اتاق خلوت رفته و نماز خود را بجا بگذاریم. چون در میان دوستان امکان دارد که حرفی بزنند که حواس ما را پرت کند و ما آنرا شنیده و دوست داشته باشیم که زود نماز را تمام کرده و در آن مورد خاص اظهار نظر کنیم.

9- حتی الامکان سعی کنیم که با یک وضو چند نماز را نخوانیم. بلکه ابتدا به دستشویی رفته و قضای حاجت کرده و بعد نماز بخوانیم. نه به این حالت که نماز را بخاطر بی حوصلگی در وضو گرفتن مجدد بخوانیم و بعد قضای حاجت کنیم. وضوی جدید علاوه بر اینکه ثواب دارد سبب می شود که ما متوجه نماز باشیم نه چیز دیگر.

10- سجاده خود را، برای نماز خواندن در جایی پهن کنیم که، محل رفت و آمد افراد نباشد. مثلاً در نزدیکی در ورودی نباشد که دیگران رفت و آمد می کنند چون هر بار حواس ما متوجه رفت و آمد دیگران شده و از ثواب نمازمان کم می شود. حتی الامکان سجاده را نزدیک به دیوار بگسترانیم که کسی دیگری بخاطر رفت و آمد مجبور نشود از جلو نماز ما عبور کند و حواس او را پرت کند.

11- در مواقعی که خیلی ناراحت هستیم و به قول معروف اعصاب ما خراب است و یا در موقع خیلی زیاد خوشحالی – در صورتی که ما فرصت نماز خواندن داشته باشیم و وقت باقی باشد – نماز نخوانیم بلکه مقداری با تأخیر خوانده تا اعصاب ما آرام شود و حواس ما متوجه نماز باشد نه اموری که ما را ناراحت یا خوشحال کرده است.

12 - در مواقعی که مجبور هستیم به کسی خبری را برسانی یا تماس تلفنی داشته باشی - در صورتی که ما فرصت نماز خواندن داشته باشیم و وقت باقی باشد – ابتدا آن کار را انجام دهید تا هنگام نماز خواندن حواس ما متوجه نماز باشد؛ نه اینکه سعی کنیم که زود نماز را خوانده تاکار مورد نظر را انجام دهیم.

13- در مواقعی که کار اضطراری پیش آمده ، زنگ خانه را زده اند و چند بار پشت سر هم زده اند که نشان از عجله دارد، تلفن زنگ بخورد، بچه ای به وسایل خطرناک نزدیک می شود، نفری از اطاق بیرون می رود و شما لازم است که خبری به او برسانید و قبل از نماز فراموش کرده اید و غیره... سعی نکنید که ابتدا به هر صورت که شده نماز را تند بخوانید و بعد آن کارها را انجام دهید؛ بلکه به نماز سلام داده و نماز را پایان می دهیم و بعد با حواس جمعی تمام و با حوصله و آرامش نماز را بخوانیم تا حواس ما کامل نماز باشد.

14- سعی کنیم که حتی المکان به معانی و الفاظ نماز و عظمت و بزرگی کسی که در مقابل او ایستاده ایم فکر کنیم و حواس خود را متوجه نماز خواندن و گفتگو با خدا نماییم.

15- به خود بگوییم که این آخرین لحظه زندگی و ملاقات با خدا است و دیگر عمری و فرصتی برای ما باقی نیست، و این آخرین دیدار ما در دنیا با خداست، این گونه نماز بخوانیم و حواس خود را متوجه نماز کنیم.


منبع:محمع الثقلین کاشانتاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۳ | ٩:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمدرضا | نظرات ()
  • فروش بک لینک | قالب وبلاگ